| Technical Information | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| First Print Speed | 10 Second Monochrome (Ready) |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 41 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Print Technology | Laser |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology |
|
| Duplex Printing | Automatic |
| Number of Colors | 1 |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Speed | 800 MHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 1 GB |
| Maximum Memory Supported | 1.50 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Hard Drive Capacity | 320 GB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| FIH (Foreign Interface Harness) | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 8" |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner | |
|---|---|
| Scanner Type | Flatbed |
| Image Sensor Type | CCD |
| Maximum Scan Size | A3 - 11.69" x 16.54" |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Hardware Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Color Depth | 24-bit |
| Copier | |
|---|---|
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Monochrome |
| Maximum Mono Copy Speed (cpm) | 41 |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Maximum Document Enlargement | 400% |
| Maximum Document Reduction | 25% |
| Number of Copies | 9999 |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Media Handling |
|
| Maximum Print Size | 11.70" x 17" |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 3 |
| Number of Input Trays Supported | 6 |
| Standard Input Media Capacity | 600 sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 4100 sheets |
| Standard Output Media Capacity | 250 sheets |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Software | |
|---|---|
| Software Included |
|
| Reliability | |
|---|---|
| Duty Cycle | 200000 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Operating Power Consumption | 890 W |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Standby Power Consumption | 39 W |
| Sleep-Mode Power Consumption | 6.50 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 24" |
| Width | 24.2" |
| Depth | 25.6" |
| Weight (Approximate) | 119.3 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information | On-site |