| Technical Information | |
|---|---|
| Tape Technology | LTO-6 |
| Compressed Storage Capacity | 6.25 TB |
| Native Storage Capacity | 2.50 TB |
| Tape Length | 2775.59 ft |
| Media Formats | WORM |
| Labeled | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 40" |
| Width | 48" |
| Depth | 30" |
| Weight (Approximate) | 969 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | Japan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |