| Technical Information | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Warm-up Time | 25 Second |
| First Print Speed | 15 Second |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 15 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Parallel Port | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen Type | LCD |
| Copier | |
|---|---|
| Copy Color | Monochrome |
| Maximum Mono Copy Speed (cpm) | 15 |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Maximum Document Enlargement | 200% |
| Maximum Document Reduction | 50% |
| Number of Copies | 99 |
| Fax | |
|---|---|
| Maximum Fax Resolution (dpi) | 203 x 392 |
| Modem Speed | 33.60 kbit/s |
| Transmission Speed | 2 sec/page |
| Fax Memory Capacity | 600 pages |
| Fax Compliant | Super G3 |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Media Handling |
|
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Number of Input Trays Supported | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 500 sheets |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation | PCL 5e |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Standby Power Consumption | 70 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Product Color | Gray |
| Weight (Approximate) | 31.1 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Platform Supported |
|
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |