| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Right Angle |
| Receptacles | 12 x AC Power |
| Dataline Protection |
|
| Features |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 125 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Power Handling | 1875 VA |
| Surge Energy Rating | 3780 J |
| Clamp Voltage | 500 V |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Power Cord/Cable Length | 8 ft |
| Height | 14.6" |
| Width | 6.1" |
| Weight (Approximate) | 2.15 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |
| Directly Connected Equipment Guarantee | $300000 |