| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | HDMI/USB/VGA/mini-phone |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video |
| Connector on First End Details | 1 x HDMI Digital Audio/Video |
| Connector Type on Second End |
|
| Connector on Second End Details |
|
| Device Supported |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Shipping Height | 5.24" |
| Shipping Width | 4.02" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.56 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | Apple TV |
| Country of Origin | China |