| Technical Information | |
|---|---|
| PDU Type | Basic |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-15P |
| Plug/Connector Detail | 1 x NEMA L5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 10 x NEMA 5-15R |
| Protection Type |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Power Rating (Watt) | 1400 W |
| Surge Energy Rating | 720 J |
| Input Current | 15 A |
| Circuit Breaker | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black Powder Coat |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Cord Length | 10 ft |
| Height | 38.5" |
| Width | 1.6" |
| Depth | 1.6" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |