| Technical Information | |
|---|---|
| Motherboard Supported |
|
| Number of Fans Supported | 12 |
| Number of Fans Installed | 4 |
| Installed Fan Size | 5.51" |
| Bays | |
|---|---|
| Number of Internal 3.5" Bays | 4 |
| Number of Internal 2.5"/3.5" Bays | 6 |
| Number of Total Expansion Bays | 10 |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 11 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Front USB | Yes |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Front Audio Out | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Supply Installed | No |
| Number of Power Supplies Supported | 1 |
| Number of Power Supplies Installed | 0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Form Factor | Full-tower |
| Height | 23.6" |
| Width | 9.8" |
| Depth | 21.7" |
| Weight (Approximate) | 0.6 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |