| Technical Information | |
|---|---|
| Receptacles | 8 |
| Dataline Protection |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Handling | 2300 VA |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 10 ft |
| Height | 2.4" |
| Width | 12.9" |
| Depth | 4.3" |
| Weight (Approximate) | 2.07 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | CE |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |