| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Power Plug Type | Type C |
| Power Source | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.6" |
| Width | 2.3" |
| Depth | 6.4" |
| Weight (Approximate) | 2.12 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage |
|
| Environmentally Friendly | Yes |