| Technical Information | |
|---|---|
| Size | 30" |
| Number of Drawers | 1 |
| Drawer Type | Storage |
| Self Cleaning Mode | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Features |
|
| Oven | |
|---|---|
| Number of Ovens | Single Oven |
| Primary Oven Net Capacity | 4.50 ft³ |
| Total Number of Racks | 2 |
| Number of Rack Positions | 5 |
| Functions | Baking |
| Cooktop | |
|---|---|
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Cooktop Style | Sealed |
| Cooktop Surface | Porcelain Steel |
| Cooktop Element Type | Gas Burner |
| Minimum Cooking Element Power (Gas) | 1465.36 W |
| Maximum Cooking Element Power (Gas) | 3516.85 W |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 110 V AC |
| Installation | |
|---|---|
| Installation Type | Slide-in |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | White |
| Door Material | Glass |
| Handle Material | Metal Steel |
| Height | 36" |
| Width | 30" |
| Depth | 28.3" |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |