| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Phantom Power | No |
| Microphone | |
|---|---|
| Polar Pattern | Omni-directional |
| Microphone Type | Handheld |
| Microphone Sensitivity | -44 dB |
| Sound Pressure Level | 138 dB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Length | 2.1" |
| Diameter | 12.7" |
| Weight (Approximate) | 0.49 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| NDAA Compliant | Yes |