| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express |
| Total Number of Ports | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-T |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 0.8" |
| Width | 3.3" |
| Depth | 4.7" |
| Weight (Approximate) | 3.14 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Device Supported | Server |
| Country of Origin | China |