| Processor | |
|---|---|
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 11th Gen |
| 64-bit Processing | Yes |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Storage | |
|---|---|
| Supported Storage Drive Interfaces |
|
| Supported Storage Drive Types |
|
| Controllers | |
|---|---|
| Controller Type |
|
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 1 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| USB Type-C Detail | 3 x USB 3.2 Gen2 Type-C |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of SATA Interfaces | 1 |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Thermal Design Power | 90 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Mini PC |
| Height | 2.3" |
| Width | 4.7" |
| Depth | 5.1" |
| Weight (Approximate) | 1.65 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |