| Technical Information | |
|---|---|
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Wireless Transmission Speed | 2.93 Gbit/s |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express x1 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Device Supported | Desktop Computer |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |