| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 16" |
| Viewable Screen Size | 15.6" |
| Screen Mode | Full HD |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.17900 mm x 0.17900 mm |
| Backlight Technology | WLED |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Native Contrast Ratio | 800:1 |
| Brightness | 220 Nit |
| Audio | |
|---|---|
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Power Description | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 0 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 0 mW |
| Energy Consumption per Year | 13.1 kWh |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Dual Color |
| Height | 9" |
| Width | 14.2" |
| Depth | 0.4" |
| Weight (Approximate) | 1.90 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 36 Month |