| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 1 TB |
| Encryption Standard | 256-bit |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum Read Transfer Rate | 300 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 400 MB/s |
| Random 4KB Read | 100000IOPS |
| Random 4KB Write | 80000IOPS |
| Buffer | 8 MB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.1 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 0.6" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 3.3" |
| Weight (Approximate) | 3.60 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |