| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 16 GB |
| Maximum Read Speed | 77 MB/s |
| Maximum Write Speed | 72 MB/s |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| Windows To Go Certified | No |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.1 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.4" |
| Width | 0.7" |
| Length | 3.2" |
| Weight (Approximate) | 0.776 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |