Accessories Apricorn ADT-3PL256F-18TB
ADT-3PL256F-18TB
| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 18 TB |
| Platform Supported |
|
| Encryption Standard | 256-bit |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Buffer | 8 MB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Desktop |
| Height | 1.5" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 7.2" |
| Weight (Approximate) | 3.10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Device Supported | Desktop PC |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |