| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 4 TB |
| Platform Supported |
|
| Features |
|
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum External Data Transfer Rate | 5120 MB/s (40 Gbit/s) |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Buffer | 8 MB |
| Average Seek Time | 12 ms |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Adapter |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Desktop |
| Form Factor | 3.5" |
| Height | 1.5" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 7.2" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| System Requirements |
Operating System(s):
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | United States |