| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 2 TB |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Spindle Speed (rpm) | 5400 |
| Buffer | 8 MB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Portable |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 0.7" |
| Width | 3.3" |
| Depth | 4.7" |
| Weight (Approximate) | 6.20 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |