| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 1 TB |
| Platform Supported |
|
| Features |
|
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum External Data Transfer Rate | 5120 MB/s (40 Gbit/s) |
| Spindle Speed (rpm) | 5400 |
| Buffer | 8 MB |
| Average Seek Time | 12 ms |
| BUS Powered | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Portable |
| Height | 0.7" |
| Width | 3.3" |
| Depth | 4.7" |
| Weight (Approximate) | 6.20 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| System Requirements |
Requires USB port Operating System(s):
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |