| Pointing Device | |
|---|---|
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth |
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Features | Multi-touch Gesture |
| Rechargeable | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Charging Interface | USB Type C |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Batteries |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.9" |
| Width | 2.3" |
| Depth | 4.5" |
| Weight (Approximate) | 3.52 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported | Mac |
| Compatibility |
Apple Products:
https://www.apple.com/shop/product/MXK63AM/A/magic-mouse-usb%E2%80%91c-black-multi-touch-surface |
| Device Supported |
|
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |