| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Sound Mode | Stereo |
| Features |
|
| Fast Charging | Yes |
| Virtual Assistant Supported | Siri |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Charging Method |
|
| Battery Information | |
|---|---|
| Fast Charging Time | 5 Minute |
| Battery Talk Time | 20 Hour |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Earpiece | |
|---|---|
| Earpiece Design |
|
| Earpiece Type | Binaural |
| Microphone | |
|---|---|
| Integrated Microphone | Yes |
| Number of Microphones | 9 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Charging Interface | USB Type-C |
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Earpiece Controls |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Blue |
| Color | Midnight |
| Form Factor | Circumaural |
| Height | 7.4" |
| Width | 6.6" |
| Depth | 3.3" |
| Weight (Approximate) | 13.62 oz |
| Charging Case Weight (Approximate) | 4.74 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Operating System Platform |
|
| Platform Supported | Mac |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |