Apple Mac mini M4 Bureau 16 Go, 256 Go SSD, Ethernet Gigabit
MU9D3LL/A
| Technical Information | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Apple |
| Processor Type | M4 |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Apple |
| Chipset Model | M4 |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Apple |
| Graphics Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Maximum Memory Bandwidth | 120 GB/s |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Sound System |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 x USB-C ports with support for USB 3 (up to 10 Gbps) |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 3 |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Operating System | MacOS Sequoia |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Maximum Power Supply Wattage | 155 W |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Form Factor | Mini PC |
| Height | 2" |
| Width | 5" |
| Depth | 5" |
| Weight (Approximate) | 1.48 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
Mac mini comes with 90 days of complimentary technical support and a one-year limited warranty. |