| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Hard Wire 4-wire |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Number of Battery & Surge Outlets | 7 |
| Overload Protection | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 8000 VA |
| Input Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage |
|
| Input Current | 37 A |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Alarm |
|
| Bypass Switch |
|
| Emergency Power OFF | Yes |
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Modular Slots | 1 x SmartSlot |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5.90 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 17 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Thermal Dissipation | 1086.41 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 13U |
| Mounting Location | Front |
| Mounting Preference | Lower |
| Height | 22.5" |
| Width | 18.6" |
| Depth | 27.1" |
| Weight (Approximate) | 392.82 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| For Country/Region | United States |
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards | CSA |
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| Product Take Back Program | Yes |
| RoHS Exemption Information | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=SYA8K8RMP_ROHS_DECLARATION&p_FileName=SYA8K8RMPKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf |
| REACH Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=65036101&lang=en-us |
| EU RoHS Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=65036101&lang=en-us |
| California Proposition 65 Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| REACH free of SVHC | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Warranty Information | 2 years repair or replace |