| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Hard Wire 3-wire |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Overload Protection | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 10000 VA |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage |
|
| Input Frequency | 60 Hz |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Alarm |
|
| Bypass Switch | Automatic & Manual |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Modular Slots | SmartSlot |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 13.20 Minute |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Sound Emission (A-Weighted) | 55 dB(A) |
| Thermal Dissipation | 649.45 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Form Factor | Tower |
| Height | 17" |
| Width | 21" |
| Depth | 26" |
| Weight (Approximate) | 494 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |