| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Material | Steel |
| Material Details |
|
| Height | 12" |
| Width | 8" |
| Depth | 6" |
| Length | 18" |
| Weight (Approximate) | 9 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage |
|
| Country of Origin | Italy |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |