| Technical Information | |
|---|---|
| Protection Type | PTC |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage Type | AC |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 24 V DC |
| Output Voltage Detail | 24 V DC @ 8 A |
| Input Current | 3 A @ 110V |
| Output Current | 8 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.6" |
| Width | 19.1" |
| Depth | 8.5" |
| Weight (Approximate) | 9.30 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | United States |
| NDAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |