| Technical Information | |
|---|---|
| Protection Type |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage Type | AC |
| Output Voltage |
|
| Output Voltage Detail |
|
| Output Current | 4 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.1" |
| Width | 4.1" |
| Depth | 7" |
| Weight (Approximate) | 9.60 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |