| Technical Information | |
|---|---|
| Protection Type |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Number of +12V Rails | 1 |
| Input Voltage Type | AC |
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Range | 115 V AC - 230 V AC |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Output Voltage Detail | 12 V DC @ 5 A |
| Input Current |
|
| Output Current | 5 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mount |
| Height | 8.5" |
| Width | 7.5" |
| Depth | 3.5" |
| Weight (Approximate) | 4.10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Surveillance Cameras |
| Country of Origin | United States |
| NDAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |