| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.8" |
| Width | 2" |
| Depth | 2.8" |
| Weight (Approximate) | 2.40 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
Current Ratings:
|
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |