| Product Information | |
|---|---|
| Contact Type | Double Pole Double Throw (DPDT) |
| Application/Usage |
|
| Features | LED Indicator |
| Power Description | |
|---|---|
| Minimum Operating Voltage | 12 V DC |
| Maximum Operating Voltage | 24 V DC |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | -13°F (-25°C) |
| Maximum Operating Temperature | 131°F (55°C) |
| Minimum Storage Temperature | -13°F (-25°C) |
| Maximum Storage Temperature | 158°F (70°C) |
| Relative Humidity | 85% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Snap Track |
| Height | 1" |
| Width | 2" |
| Depth | 2.8" |
| Weight (Approximate) | 2.40 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Country of Origin | United States |
| NDAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |