| Technical Information | |
|---|---|
| Protection Type | Surge |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage Type | AC |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage |
|
| Output Voltage Detail |
|
| Input Current | 3 A @ 110V |
| Output Current |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Plug/Connector | On/Off Switch |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 3.3" |
| Width | 19.1" |
| Depth | 8.5" |
| Weight (Approximate) | 18.20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
|
| Country of Origin | United States |
| NDAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |