| Technical Information | |
|---|---|
| Receptacle Detail | 8 |
| Protection Type | Surge Protection |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1" |
| Width | 3.3" |
| Depth | 5.3" |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |