| Technical Information | |
|---|---|
| Receptacles | 4 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Width | 3.3" |
| Depth | 1" |
| Length | 5.3" |
| Weight (Approximate) | 2.40 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |