| Technical Information | |
|---|---|
| Protection Type |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage Type | AC |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 24 V DC |
| Input Current | 1.9 A @ 110V |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2.1" |
| Width | 8" |
| Depth | 5" |
| Weight (Approximate) | 1.04 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Access Control and Security System Accessories |
| Country of Origin | United States |
| NDAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |