| Technical Information | |
|---|---|
| Protection Type |
|
| Features | LED indicator |
| Power Description | |
|---|---|
| Number of +12V Rails | 1 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Output Voltage Detail | 12 V DC @ 10 A |
| Output Current | 10 A |
| Input Frequency | 60Hz |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature | 120.2°F (49°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.8" |
| Width | 4.5" |
| Weight (Approximate) | 12.80 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Compatible Devices:
|
| Certifications & Standards |
CE |
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |