| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source | AC Adapter |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 4 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information | Extends ethernet and PoE an additional 100m (328ft.) per port |
| Country of Origin | United States |
| NDAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |