| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 110 V AC |
| Maximum Output Voltage | 55 V DC |
| Maximum Input Current | 3 A |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Maximum Output Power | 150 W |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Output Ports | 8 x Ethernet |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.6" |
| Width | 19.1" |
| Depth | 8.5" |
| Weight (Approximate) | 9.40 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |