| Power Description | |
|---|---|
| Number of +12V Rails | 8 |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage |
|
| Output Voltage Detail |
|
| Output Current |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 3.3" |
| Width | 19.1" |
| Depth | 8.5" |
| Weight (Approximate) | 12.40 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Access Control Hardware Devices:
|
| Country of Origin | United States |
| NDAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |