| Technical Information | |
|---|---|
| Protection Type |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Number of +12V Rails | 1 |
| Input Voltage Type | AC |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Output Voltage Detail | 12 V DC @ 2.5 A |
| Input Current | 500 mA @ 110V |
| Output Current | 2.50 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Internal |
| Height | 15.5" |
| Width | 12.2" |
| Depth | 4.5" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |