| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Security Device |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Capacity | 40000 mAh |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 7.7" |
| Width | 6.5" |
| Depth | 6.7" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Altronix Access Control Fire Systems |
| Country of Origin | United States |