Key features:
- Four individual fused outputs for versatile connections.
- Adjustable voltage from 5.5VDC to 15VDC.
- Easy installation designed to save time and labor costs.
- LED indicators for AC input and DC output status.
- Includes spare fuses for added convenience.
- UL Listed for safety in the U.S. and Canada.
Specifications:
- Model: ALTV615DC4UL
- Input: 24VAC 40VA or 24VAC 50VA, UL Listed plug-in transformer
- Voltage Adjustment: 5.5VDC to 15VDC
- Output Current:
- 12-15VDC: Up to 2.5 amp (24VAC, 50VA)
- 5.5 to 12VDC: Up to 2 amp (24VAC, 50VA)
- 12-15VDC: Up to 2.25 amp (24VAC, 40VA)
- 5.5 to 12VDC: Up to 1.8 amp (24VAC, 40VA)
- Dimensions: 8.5"H x 7.5"W x 3.5"D
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage Type | DC |
| Input Voltage | 24 V AC |
| Output Voltage | 15 V DC |
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
AC power LED indicator |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 8.5" |
| Width | 7.5" |
| Depth | 3.5" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
Close Circuit TV Cameras, heaters, and other video accessories |
| Certifications & Standards |
|
| NDAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |
altv615dc4ul.pdf ALTV615DC4UL
altv615dc4ul.pdf MOD-ALTRONIX-ALTV615DC4UL