| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage Type | AC |
| Input Voltage | 115 V AC |
| Output Voltage |
|
| Input Current | 1.9 A @ 110V |
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
AC power LED indicator |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 8.5" |
| Width | 7.5" |
| Depth | 3.5" |
| Weight (Approximate) | 10.10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
Close Circuit TV cameras, heaters, and other video accessories |
| Certifications & Standards |
CE |
| Country of Origin | United States |
| NDAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |