| Power Description | |
|---|---|
| Number of +12V Rails | 2 |
| Input Voltage Type | AC |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage |
|
| Output Voltage Detail |
|
| Input Current | 1.52 A @ 110V |
| Output Current |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Plug/Connector | On/Off Switch |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mount |
| Height | 13.5" |
| Width | 13" |
| Depth | 3.3" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | United States |
| NDAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |