| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage Type | AC |
| Input Voltage | 115 V AC |
| Output Voltage |
|
| Input Current | 1.45 A @ 110V |
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
AC input and DC output LED indicators |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 13.5" |
| Width | 13" |
| Depth | 3.3" |
| Weight (Approximate) | 8.20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |