| Technical Information | |
|---|---|
| Protection Type |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage Type | AC |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 24 V DC |
| Output Voltage Detail | 24 V DC @ 10 A |
| Input Current | 5 A @ 110V |
| Output Current | 10 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mount |
| Height | 15.5" |
| Width | 12.2" |
| Depth | 4.5" |
| Weight (Approximate) | 13.30 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Fire Alarm Control Panel |
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |