| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express x1 |
| Total Number of Ports | 1 |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Network Technology | 1000Base-X |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 2.7" |
| Width | 3.5" |
| Weight (Approximate) | 2.40 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Singapore |
| TAA Compliant | Yes |