| Technical Information | |
|---|---|
| RMS Output Power | 8 W |
| Minimum Frequency Response | 65 Hz |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Voice Coil | Dual |
| Impedance | 8 Ohm |
| Application/Usage |
|
| Shape | Round |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Powder Coated Epoxy White |
| Product Material | Steel Zincrometal |
| Form Factor |
|
| Depth | 2.75" |
| Weight (Approximate) | 2.65 lb |