| Technical Information | |
|---|---|
| Power Rating | 18 VA |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 15 V AC |
| Maximum Line Current | 700 mA |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in |
| Height | 3" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 1.9" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards | U.L Listed |
| Country of Origin | China |